Tiirutaja nr 67

Ilmunud: aprill 2025

Kormoranil on oluline roll ökosüsteemi tasakaalu säilitamisel

Aasta lind kormoran vajab mõistmist

Selle aasta lind kormoran ehk karbas ei jäta ilmselt kedagi külmaks. Avalikkuse kõrgendatud tähelepanu põhjuseks on peamiselt aja jooksul kanda kinnitanud müüdid. Näiteks peetakse kormorani ekslikult võõrliigiks ja arvatakse, et ta vähendab märgatavalt kalavarusid. Viimane asjaolu tuleneb piiratud fookusest: pelgalt kormorani nokka jäänud kalu loendades jääb palju olulist varju. Röövlinnuna on tal oluline roll ökosüsteemi tasakaalu säilitamisel, sest ta kütib üleliia arvukaid kalu, näiteks invasiivset võõrliiki ümarmudilat.

Loe edasi

Tiirutaja nr 66

Ilmunud: detsember 2024

Tiirutaja nr 65

Ilmunud: oktoober 2024

Hukutavad klaaspinnad

Kätte oli jõudnud september ning väike pöialpoiss Jaak tegi ettevalmistusi rändele asumiseks. Kuigi Raplamaal paiknev kodumets oli Jaagule väga meeltmööda, panid eesootavad talvised temperatuurid teda soojema piirkonna poole vaatama. Juba kolmandat aastat järjest oli plaanis teha sõpradega lennureis Saksamaale, et siis kevadel taas kodumaale naasta.

Loe edasi

Tiirutaja nr 64

Ilmunud: juuni 2024

Põnevad pildile püüdmised

Fotograafia kui hobiga hakkasin ma tegelema 2009. aastal. Alguses õppisin eeskätt põhitõdesid ning praktiseerimise eesmärgil pildistasin kõike, mis huvitav tundus. Umbes kolm aastat hiljem jõudsin järeldusele, et lindude ja nende elutegevuse jälgimiseks ning jäädvustamiseks tuleb muretseda teleobjektiiv. Toona tundus linnumaailm mulle väga põnev ja oli minu jaoks uus teema, millega ma varem polnud kokku puutunud. Nüüdseks ongi minu lemmikuteks kujunenud linnud, keda ma läbi kõigi aastaaegade eri paigus jälgin ja võimaluse korral ka jäädvustan.

Loe edasi

Tiirutaja nr 63

Ilmunud: aprill 2024

Kägu – vastakaid tundeid tekitav aasta lind

Kägu on ilmselt üks neid liike, kellest iga linnuhuviline on vähemalt midagi kuulnud. Enamasti seostatakse teda pahade kommetega: ta muneb võõrasse pessa ja hävitab peremeesliigi järglased. Ometi on igal käitumisel mingi põhjus, teisisõnu, mõned liigid on endale optimaalset nišši otsides jõudnud just selliste, meie jaoks justkui ebaeetiliste valikuteni. Jah, ta on pesaparasiit, st oma järglaskonna eest hoolitsemine piirdub vaid munemisega.

Loe edasi