Sulelised sakraalkunstis ja heraldikas

detsember 2024

Anu Mänd

Lindudel on kultuuris ja religioonis olnud erakordselt tähtis roll juba aastatuhandeid. Keskaja ja varauusaja kristlikus kunstis olid linnud väga olulised sümbolid, mille tähendus ulatus kaugemale pelgast looduse kujutamisest.

Paljudest lindudest kujunesid religioossete ja allegooriliste tähenduste kandjad – kultuurilised koodid, mis tolleaegsetele inimestele olid arusaadavad, ent kipuvad tänapäeva valdavalt ilmalikes ühiskondades unustusse vajuma. Linnu- ja loomakujutiste abil anti edasi ka õpetlikke sõnumeid, väljendati inimlikke voorusi ja pahesid ning piltlikustati igikestvat võitlust hea ja kurja vahel. Järgnevalt on tutvustatud kesk- ja varauusaegset linnusümboolikat eelkõige nende suleliste näitel, keda võib kohata Eesti kirikutes ja muuseumides paiknevatel kunstiteostel. Ent kuna lindudel oli oluline roll ka heraldikas, saab siinsete kunstiteoste põhjal tuua näiteid nn kõnelevate vappide kohta, kus linnukujutiste kaudu on edasi antud vapi omaniku nime.

Detail Raffaeli maalist Madonna ohakalinnuga maalitud umbes 1506. aastal. Foto: Wikimedia Commonsjpg

Linnusümboolika

Kui koostada edetabel lindudest, keda on kesk- ja varauusaja sakraalkunstis kõige sagedamini kujutatud, siis moodustavad igasuguse kahtluseta esikolmiku tuvi, kotkas ja kukk. Tuvi, eriti valge tuvi, on kristlikus kunstis Püha Vaimu sümbol. Kui pildil on tuvi, viitab see Jumala kohalolekule, tema vaimsele juhendamisele ja õnnistusele. Tuvi on kasutatud mitme piibliloo edasiandmisel, nagu neitsi Maarja kuulutus, kus peaingel Gabriel tuleb Maarjale teatama, et too kannab oma ihus Jumala poega, aga ka Jeesuse ristimine, Püha Vaimu lähetamine apostlitele (nelipühade ime) ja teised. Püha Vaimu sümboliseerivat tuvi võib näha mitme kantsli kõlaräästale maalituna või sellelt alla rippumas. Tallinna Mustpeade vennaskonna altariretaablil, mis on maalitud millalgi enne 1493. aastat Brugges ja mis tänapäeval asub Niguliste muuseumis, on valget tuvi kujutatud eestkostestseenis, kus neitsi Maarja ja Kristus paluvad mustpeade hingede eest. Troonil istuv Jumal-Isa saadab valge tuvi palujate suunas – märk, mis oli keskajal Mustpeade vennaskonna liikmetele kinnituseks, et palveid on kuulda võetud ja neid ootab pärast surma paradiis.

Valge tuvi kui Püha Vaimu sümbol Tallinna mustpeade retaablil, umbes 1493. Foto: Stanislav Stepaško

Ent tuvil on lisaks Pühale Vaimule veel teisigi tähendusi. Esimeses Moosese raamatus kirjeldatud Noa laeva loo tõttu kujunes tuvist rahu sümbol: lind naaseb, õlipuu oks noka vahel, mis näitab, et tulvaveed on taandunud ja Jumal inimsooga rahu teinud. Juba antiikajast saadik sümboliseerib tuvi ka armastust, mida kunstis anti tavaliselt edasi vastastikku seisva tuvipaarina, kel mõnikord noka vahel süda.

Mitu tähendust oli ka kotkal, kes oma suursuguse oleku, julguse ja ohtlikkuse tõttu seostus valitsejate ja võimuga ning oli suuteline lendama kõrgel taevalaotuses, justkui ületades maise elu piire. Kotkast kujutati sageli nii riikide kui ka aadlisuguvõsade vappidel. Ent eelkõige on kotkas kristlikus kunstis Kristuse, tema ülestõusmise ja taevaminemise sümbol. Samavõrd tuntud on kotkas ka kui evangelist Johannese sümbol ja ühtlasi tema atribuut. See tähendus on seotud piibli kahe kirjakohaga, mille põhjal on tuletatud kõigi nelja evangelisti sümbolid. Johannese skulptuuri kotkaga on sageli kujutatud kirikute kantslitel, kotkast kui tema sümbolit aga kesk- ja varauusaegsete hauaplaatide nurkades ning teistel kunstiteostel. Kuna evangelist Johannes on üks Haapsalu toomkiriku kaitsepühakuid ja ka Saare-Lääne piiskopkonna sümbol, on kotkast, kes hoiab küüniste vahel tekstilinti Johannese nimega, kujutatud Saare-Lääne piiskoppide vapitahvlitel, näiteks Martna kiriku põhjaportaali kohal, Kuressaare linnusekabelis ja mujal.

Kotkas kui evangelist Johannese sümbol piiskop Johannes Orgase vapitahvlil Martna kiriku põhjaportaali kohal, umbes 1500. Foto: Stanislav Stepašõ

Kukke kui varahommikust ärkajat seostati vaimse erksuse ja valvelolekuga. Kuke kujutis on levinud kirikute tornides tuulelipuna, eriti Lõuna-Eestis ja Põhja-Lätis ehk kunagisel Liivimaal. Kristlikus kunstis kujutati kukke mõnikord apostel Peetruse juures, mis osutab Matteuse evangeeliumi kirjakohale, kus Jeesus ennustab Peetrusele: “Tõesti, ma ütlen sulle, täna öösel, enne kui kukk laulab, salgad sina mu kolm korda ära.” Samal põhjusel leiab kuke ka Kristuse kannatusriistade (lad Arma Christi) hulgast, näiteks Tallinna Püha Vaimu kiriku retaabli välistiivale maalituna.

Kukk keset Kristuse kannatusriistu. Tallinna Püha Vaimu kiriku retaabel, 1483. Foto: Stanislav Stepaško

Tuntud religioossete sümbolite hulka kuulus ka pelikan. Kuna keskaegsete legendide kohaselt toitis pelikan poegi oma verega, nokkides endal rinna katki, kujunes ennastohverdavast linnust Kristuse võrdkuju, kes inimkonna lunastuse nimel oma verd valas. Sel viisil oma poegi toitvat pelikani võib näha näiteks Rootsi-Mihkli kirikule kuulunud ristimiskambri sees asunud puidust ristimisnõu kaanel (1680. aastad), samuti mõne barokiajastust pärineva kantsli kõlaräästa tipus.

Pelikan Rapla kiriku kantsli kõlaräästa tipus, 1700. Foto: Stanislav Stepaško

Kristusega seostus veel ohakalind, kelle erkpunase näo tõttu sündis legend, et ta püüdis Kristuse laubast okaskrooni okkaid välja tõmmata leevendamaks jumalapoja kannatusi; niiviisi tegi ta oma palge veriseks ja tänuks abi eest jäigi linnu noka ümbrus verekarva. Keskaja ja renessansskunsti madonnapiltidel hoiab ohakalindu käes kas Jeesuslaps või neitsi Maarja; mõlemal juhul vihjab see Kristust ees ootavatele kannatustele, ristisurmale ja ülestõusmisele. Ohakalinnul usuti seose tõttu Kristusega olevat ka haigeid tervendav vägi. Ühe maailma tuntuima pildi ohakalinnuga madonnast on maalinud Raffael ja see asub Firenzes Uffizi galeriis.

Mõnel juhul pole aga selge, kas linnul on pildil sümboolne tähendus või mitte. Näiteks on Tallinna Püha Vaimu kiriku retaabli välistiival kujutatud rohelist kaeluspapagoid, kelle üks jalg toetub kirsimarjale. Papagoid peeti keskajal Aadama ja Eeva pattulangemise tunnistajaks, kuid retaabli tiival pole kujutatud mitte tuntud piiblilugu, vaid hoopis vaeste ja haigete eest hoolitsemisega tuntuks saanud Tüüringi Elisabethi. Siin näib sümboolne tähendus olevat hoopis kirsimarjal, sest oma magusa maitse, hea lõhna ja punase värvuse tõttu sümboliseerisid kirsid armastust, sealhulgas ligimesearmastust.

Kaeluspapagoi Tallinna Püha Vaimu kiriku retaablil, 1483. Foto: Stanislav Stepaško

Kurg ja rebane

Antiikajast pärinevaid Aisopose valme armastati keskajal ja hiljemgi kujutada nii kiriklikus kui ka ilmalikus kontekstis. Eriti populaarne oli rebase ja kure lugu, milles kaval rebane kutsub kure endale külla, pakkudes talle süüa madalast taldrikust, kust vaene kurg oma pika nokaga midagi kätte ei saa. Seejärel kutsub omakorda kurg külla rebase, serveerides talle toitu kõrgest vaasikujulisest anumast, mistõttu sedapuhku jääb tühja kõhuga rebane. Loo moraal on mõistagi igivana: „Ära tee teisele seda, mida sa ei soovi, et sulle tehtaks.“ Seda õpetlikku lugu on kujutatud näiteks Viljandi ordulinnusest leitud 13. sajandi keskpaigast pärineval kapiteelil. Millises ruumis sellise meisterlikult raiutud kapiteeliga sammas paiknes, pole selge, ent kõne alla tulevad kas linnuse kabel või refektoorium (söögisaal).

Kurg rebasel külas. Aisopose valmi kujutav kapiteel Viljandi linnusest, 13. sajandi keskpaik. Foto: Herki Helves

Linnud heraldikas

Keskajal ja varauusajal ei kasutanud vappe mitte üksnes aadlikud, vaid ka nende eluviisi järele aimata püüdvad haritlased ja jõukad kaupmehed, eriti raehärrad. Seda nähtust on nimetatud bürgeriheraldikaks. Mõnikord on linde ja loomi kasutatud nn kõnelevatel vappidel, mis otsesel või kaudsel, ent enamasti humoorikal moel seostusid vapi omaniku nimega. Nii on tuntud kirja- ja keelemehe, Kullamaal ja mujalgi pastori ametit pidanud Heinrich Gösekeni vapil kujutatud hane, sest Göseken tähendab saksa keeles hanekest. Lainetel ujuvat lindu võib näha pärast Gösekeni surma (1681) tema auks nikerdatud ja maalitud epitaafil, mis paikneb Kullamaa kiriku seinal.

16. sajandil tegutses Tallinnas ja Tartus mitu Honerjegerite (Hünerjägerite) suguvõsast pärit kaupmeest, kelle vapil on kujutatud kukke. See on humoorikas osundus nende perekonnanimele, mis tähendab tõlkes kanakütti. Harja ja lokutiga kukke võib näha näiteks raehärra Jürgen Honerjegeri ja tema naise hauaplaadil Niguliste kiriku Antoniuse kabeli põrandas, samuti nende Viru ja Sauna tänava nurgal asuva maja välisseinal.

Kui keskaja kunstis esinevad sulelised sageli stiliseerituna, siis alates renessansist on peetud oluliseks kujutada loodust täpselt ja natuuritruult. Paljud kuulsad renessansskunstnikud on lindude välimust ja lennuviise põhjalikult uurinud, ent suleliste kujutamise põhjuseks polnud üksnes huvi looduse vastu ja esteetiline nauding, vaid ka teadusliku mõtteviisi ja filosoofia arendamine. Lindude sümboolsed ja allegoorilised tähendused jäid püsima veel pikaks ajaks ning on osalt kandunud ka tänapäeva, näiteks tuvi kui rahu ja armastuse sümbol.

Artikkel valmis KUM-TA35 grandi „Digiloom“ toel.

Hani Heinrich Gösekeni vapil. Detail tema epitaafist, umbes 1681. Foto: Stanislav Stepaško
Selles numbris veel:
Eesti Ornitoloogiaühing pälvis tunnustuse aasta linnu kampaaniate eestNeli aastakümmet talilinnuloendusiPesakastilindude pesitsemisnäitajad Jõgeva linnas ja alevikusMarko Mägi: "Mine lihtsalt kuhugi mõnusasse kohta ja kuula linnulaulu"