Algavad Eesti kolmanda linnuatlase välitööd

aprill 2025

Kuusteist aastat pärast eelmise linnuatlase välitööde lõppu ja seitse aastat pärast selle kokkuvõtte ilmumist raamatuna algab käesoleval kevadel uue, kolmanda haudelinnustiku levikuatlase koostamine. Eesti Ornitoloogiaühing ootab vabatahtlikke linnuhuvilisi kaasa lööma uue linnuatlase välitöödel.

2018. aastal ilmunud linnuatlase esikaas.

Töö eesmärgiks on kõigi haudelinnuliikide leviku ja selle muutuste väljaselgitamine Eestis. Atlase välitööd on planeeritud aastaile 2025–2030. Kolmanda linnuatlase andmete kogumise ja edastamise meetodid erinevad suuresti eelmise kahe atlase omist. Seekord kogub Eesti Ornitoloogiaühing andmeid peamiselt elektrooniliselt töölaua PlutoF (plutof.ut.ee/et) ja rakenduse PlutoF GO (plutof.ut.ee/go) kaudu ning teeb need kõigile kättesaadavaks portaalis eElurikkus (elurikkus.ee).

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub vabatahtlikke linnuhuvilisi kaasa lööma välitöödel juba sel aastal. Osaleda saab igaüks, arvesse lähevad ka juhuvaatlused. Valitud ruudus või ruutudes tuleb kirja panna kõik pesitsevad linnuliigid, keda loendaja tunneb, ning sisestada andmed PlutoFi töölaual või PlutoF GO rakenduses.

Atlase välitööd toimuvad 5×5 km suurustes ruutudes, mis võimaldab tulemusi võrrelda eelmise kahe atlasega. Kokku on vaja vaatlusi teha 2096 ruudus suurusega 5×5 km, millest veidi üle veerandi on ranniku-, piiri- ja kiilruudud maismaapindalaga alla 25 km2. Täismõõdus 5×5 km atlaseruute on 1494. Atlasetööde keskseks ülesandeks on fikseerida kõigis vaatlusruutudes võimalikult kõigi sealsete haudelinnuliikide maksimaalne pesitsuskindlus.

Väljavõte PlutoF töölaual linnuatlase vaatluste sisestamise juhend

Kasutusel on varasemast tuttavad ning ka Euroopa linnuatlase (EBBA 2) koostamisel kasutusel olnud pesitsuskindluse kategooriad ja koodid. Oodatud on kõik pesitsuskindlustega vaatlused mistahes atlaseruudust. Soovitame igal linnuhuvilisel siiski mõni ruut oma püsivaatlusteks välja valida ja keskenduda nendega tegelemisele. See võimaldab välitöid paremini planeerida ja saada täielikumaid tulemusi.

Lisaks haudelinnustiku levikuandmete kogumisele on kolmanda atlase käigus kavas ka Eestis talvitavate lindude leviku uurimine detsembris, jaanuaris ja veebruaris. Täpsema info avaldame ühingu kodulehel ja Tiirutaja sügisnumbris.

Linnuatlast toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus. Loe lähemalt lehelt eoy.ee/atlas. Kontakt: atlas@eoy.ee.

Selles numbris veel:
Käopärimuse konkurssKägu on kukkunud!Vaibla linnujaama külastajad ja ajaluguTiiu Tali: linnuvaatlus on elukestev väljakutseAasta lind kormoran vajab mõistmistIlmus aasta linnu kormorani markRändnäitus tutvustab aasta linnu rolli loodusesAlgas suvise aialinnupäeviku uus hooaeg